Osobnosti Jihočeského kraje

Adolf Born (*12. 6. 1930, České Velenice)

Adolf BornMalíř, kreslíř, ilustrátor, animátor, karikaturista a kostýmní výtvarník. Studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, později přešel na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a na Akademii výtvarných umění v Praze, kde u prof. A. Pelce absolvoval. Od roku 1960 byla jeho díla vystavena po celém světě a získal za ně mnoho cen. Jeho doménou je grafika – suchá jehla, lept a především litografie. Jeho nejznámější díla zahrnují ilustrace knih od Miloše Macourka (Mach a Šebestová, Žofka), Julese Verna (Trosečník z Cynthie), A. Dumase staršího (Tři mušketýři), Vojtěcha Steklače (série Boříkovy lapálie) a jiné. Je také autorem kostýmů a dekorací k opeře Antonína Dvořáka Čert a Káča inscenované v Národním divadle, dále inscenace hudební fakulty HAMU - opera V studni Viléma Blodka. Roku 1974 byl na světové výstavě v Montrealu jmenován karikaturistou roku. V roce 1988 byl jmenován zasloužilým umělcem. V roce 2013 získal na Anifilmu cenu za celoživotní přínos animovanému filmu.

 

Marian Jelínek (*18. 11. 1963, Český Krumlov)

Martin JelínekČeský hokejový trenér, který v současné době (září 2014) působí u týmu BK Mladá Boleslav, kde je asistentem hlavního trenéra Františka Výborného.

S hokejem začínal jako útočník v Písku. Vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Kromě aktivní trenérské kariéry se rovněž zajímá o psychologii sportu, na toto téma sepsal řadu knih a získal doktorát z filosofie.

V letech 2003–2005 působil jako asistent trenéra u české hokejové reprezentace, se kterou získal v roce 2005 titul mistra světa. V nejvyšší české soutěži působil nejprve jako asistent trenéra Františka Výborného v týmu HC Sparta, který pod jejich vedením 2x získal titul mistra republiky.

V kariéře Mariana Jelínka je zajímavá rovněž jeho spolupráce s Jaromírem Jágrem. Jelínek byl dlouho dobu jeho osobním koučem, současně byl šéftrenérem letní školy Jágr-team.

 

Petr Jirmus (*26. 12. 1957, České Budějovice)

Petr JirmusČeský akrobatický pilot, který získal dvakrát titul absolutního mistra světa a dvakrát absolutního mistra Evropy. Stal se také čtyřikrát mistrem ČSSR.

Je stále aktivním letcem, od roku 1986 pilotuje Boeing 737. Létal s mnoha typy letadel. Působil i ve „vládní letce“ bývalého prezidenta České republiky Václava Havla. Létá (až na krátkou přestávku v roce 2011) pro společnost Travel Service jako kapitán Boeingu 737. Ve svém volném čase působí jako rozhodčí akrobatických závodů a rekreačně létá se svým letounem kategorie ULL.

 

Jan Jindra  (*6. 3. 1932, Třeboň)

Jan JindraVeslovat začal na třeboňském rybníku Svět v roce 1949. V roce 1951 porazili na mistrovství Československa v Brně všechny své soupeře a byli nominovaní na XV. olympijské hry 1952 v Helsinkách, kde získali zlatou medajli. Na mistrovství Evropy 1953 v Kodani už proslulá "třeboňská čtyřka" své prvenství z olympiády potvrdila, o rok později byla ve stejné soutěži třetí.

V Amsterdamu 1954 usedl i do posádky osmy, která skončila na čtvrtém místě. S osmiveslicí pak spojil svůj veslařský osud. V roce 1957 skončila posádka s J. Jindrou na mistrovství Evropy v Duisburgu třetí, 1958 byla čtvrtá a v Mâconu 1959 už znovu bojovala s Němci o prvenství. Souhra československé osmy se projevila na XVII. olympijských hrách 1960 v Římě, kde jen v mírně pozměněné sestavě si dojela pro bronzovou medaili za veslaři Německa a Kanady. Po skončení závodnické kariéry pracoval jako trenér veslařského oddílu v Třeboni a byl členem dráhové komise svazu veslování.

 

Jan Koller (*30. 3. 1973)

Jan KollerNarodil se v Praze, od první třídy základní školy vyrůstal v jihočeské Smetanově Lhotce. Bývalý český fotbalový útočník reprezentoval ČR také v plážové kopané. Od léta 2014 je trenérem AS Monaco C.

Dříve působil v klubu AS Cannes ve třetí francouzské lize, ještě dříve hrál v ruském klubu Křídla Sovětů Samara. S 55 góly je historicky nejlepším střelcem české i československé fotbalové reprezentace. Se 180 vstřelenými góly je na děleném čtvrtém místě v Klubu ligových kanonýrů. Se svými impozantními fyzickými parametry (202 cm výšky a cca 107 kg váhy) představoval v zápase vážnou hrozbu pro obranu soupeře.

V současnosti se věnuje plážové kopané. Je také členem týmu Real TOP Praha, v jehož dresu se zúčastňuje charitativních zápasů a akcí. Je ženatý, s manželkou Hedvikou mají dvě děti - dcery Hedviku a Kateřinu.

 

Jiří Lála (*21. 8. 1959, Tábor)

Jiří LálaBývalý československý hokejový útočník, který největší část kariéry odehrál za TJ Motor České Budějovice. Je stříbrným medailistou ze ZOH 1984 a mistrem světa z roku 1985. Ve své kariéře nastřílel 89 gólů v reprezentaci, 297 v československé lize, 230 v německé lize a čtyři ve švýcarské lize - je tak členem Klubu hokejových střelců deníku Sport (14. místo) a Klubu 300 MF Dnes (6. místo). Také je členem Síně slávy českého hokeje. Podruhé se oženil v Německu, má manželku Silvii, dceru Franciscu a syna Joea. S rodinou žije v Regensburgu.

 

Kateřina Neumannová (*15. 2. 1973, Písek)

Kateřina NeumannováBývalá česká běžkyně na lyžích a cyklistka, olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích.  Působila ve funkci prezidentky organizačního výboru Mistrovství světa v severském lyžování 2009, které se stalo nechvalně známé vysokým zadlužením, pro které byla ona sama kritizována. V současnosti působí na Ministerstvu obrany jako referentka, kde má na starost koncepci armádního sportu a reprezentace.

Během své dlouhé kariéry získala mnoho triumfů, medailí a jiných ocenění. Je mistryní světa a má ve své sbírce i olympijské medaile. Startovala již na ZOH 1992 a 1994, v roce 1998 získala na OH v Naganu bronz v běhu na 10 km volným stylem a přidala i stříbro na 5 km klasicky. Na další olympiádě v roce 2002 v Salt Lake City získala dvakrát stříbro. Po olympiádě načas kvůli těhotenství (dcera Lucie se jí narodila 2. července 2003) přerušila kariéru, ale vrátit zpět se dokázala obdivuhodně. Půl roku po porodu v prvním závodě zvítězila. Neumannová se ve svých 33 letech na olympiádě v Turíně 2006 stala olympijskou vítězkou na 30 km volně a získala i stříbro ve skiatlonu.

 

Pavel Pavel (*11. 3. 1957, Strakonice)

Pavel PavelČeský technik a experimentální archeolog, který se zabýval zkoumáním možných způsobů transportu těžkých břemen při stavbě monumentálních staveb dávnověku.

Pavel Pavel se zajímal o objevy Thora Heyerdahla na Velikonočním ostrově a zaujalo jej, jak mohli domorodci pohybovat obrovskými sochami. Postavil několik modelů na ověření svých úvah. V roce 1981 vyrobil s přáteli 20 tun těžký betonový model sochy moai a vyzkoušel, jak s ním lze pohybovat pouze pomocí lan ovládaných malou skupinou osob.

V roce 1986 jej Thor Heyerdal pozval na Velikonoční ostrov, kde experiment zopakoval s původní sochou. K pohybu sochy bylo třeba jen 16 lidí s jedním vedoucím a několik lan. Heyerdalovy předchozí experimenty přitom ukazovaly na potřebu stovek lidí.

 

Karel Poborský (*30. 3. 1972)

Karel PoborskýBývalý profesionální fotbalový záložník a reprezentant České republiky. V současnosti je podnikatel a fotbalový funkcionář. Během hráčské kariéry nejčastěji operoval na pravém křídle a jeho přednostmi byly technická vyspělost a rychlost. Se 118 odehranými zápasy je současným rekordmanem v počtu startů za český reprezentační A-tým. Karel Poborský se zúčastnil celkem 4 vrcholových šampionátů:

• ME 1996 v Anglii

• ME 2000 v Nizozemsku a Belgii

• ME 2004 v Portugalsku

• MS 2006 v Německu

Poborský jako první český reprezentant překonal hranici 100 reprezentačních zápasů a v roce 2004 přidal další reprezentační úspěch – 3. místo na mistrovství Evropy v Portugalsku.

 

Jaroslav Pouzar (*23. 1. 1952, Čakovec)

Jaroslav PouzarBývalý československý hokejový útočník, nyní podnikatel je členem Síně slávy českého hokeje.

V československé lize se poprvé objevil v roce 1975, kdy nastoupil za Motor České Budějovice. V roce 1982 jej v draftu NHL vybral na celkově 83. místě tým Edmonton Oilers. K prvnímu zápasu za Edmonton nastoupil v sezóně 1982/83. Následující rok získal jako první Čechoslovák slavnou hokejovou trofej – Stanley Cup. Následně přestoupil v roce 1987 do německého Rosenheimu, kde v roce 1990 ukončil aktivní kariéru.

Zúčastnil se šesti mistrovství světa (1976, 1977, 1978, 1979, 1981, 1982), dvou olympijských her (1976 – stříbro, 1980 – 5. místo) a dvou Kanadských pohárů (1976, 1981).

 

Vladimír Remek (*26. 9. 1948, České Budějovice)

Vladimír RemekBývalý vojenský letec a jediný československý kosmonaut, je 87. kosmonautem světa. Do kosmu Vladimír Remek letěl v rámci programu Interkosmos, když Sovětský svaz nabídl členským státům programu návštěvu jejich kosmonauta na sovětské vesmírné stanici. Ke svému letu na stanici Saljut 6 vzlétl společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem 2.  března 1978 na palubě kosmické lodi Sojuz 28, ve vesmíru prožil 7 dní, 22 hodin a 17 minut.

Od ledna 2014 vykonává funkci velvyslance České republiky v Rusku.

 

Jiří Sosna (*19. 1. 1960, Vimperk)

Jiří SosnaBývalý reprezentant Československa v judu. Do roku 1979 bydlel v Českých Budějovicích. Přes přeborníka jihočeského kraje, Čech a republiky dosáhl až na titul mistra Evropy (Pamplona, 1988). Při světovém šampionátu v Barceloně v roce 1991 vystoupil na třetí stupínek. Dvakrát se zúčastnil olympijských her – Soul a Barcelona.

 

 

Zdeněk Troška (*18. 5. 1953, Hoštice u Volyně)

Zdeněk TroškaČeský režisér pocházející z jihočeských Hoštic u Volyně, které se několikrát objevily v jeho filmech. Věnuje se také divadelní režii představení.

Středoškolská studia absolvoval na Lycée Carnot ve francouzském Dijonu a poté vystudoval filmovou a televizní režii na pražské Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění, kterou ukončil v roce 1978. Pomocný režisér na oscarovém snímku B. Streissandové Yentl (1982). Jeho celovečerní prvotina Bota jménem Melichar (1983) získala více než deset cen na domácích i zahraničních festivalech. Film Poklad hraběte Chamaré (1984) obdržel cenu za výtvarné provedení na filmovém festivalu v Montrealu. Režisér mnoha divácky úspěšných pohádek – O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princezna ze mlejna,…a slavné trilogie Slunce, seno, jahody, Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno a erotika.

 

Roman Turek (*21. 5. 1970, Strakonice)

Roman TurekBývalý hokejový brankář. Naposledy hrál za HC České Budějovice v extralize. Předtím hrál 9 let v NHL v týmech Dallas Stars, St. Louis Blues, a Calgary Flames. Roku 1996 se stal mistrem světa na mistrovství světa ve Vídni, s Dallasem Stars vyhrál Stanley Cup v roce 1999 a obdržel William M. Jennings Trophy v letech 1999 a 2000.

V současnosti se věnuje trénování, působí jako asistent trenéra a trenér brankářů u týmu HC České Budějovice.

 

Tomáš Verner (*3. 6. 1986, Písek)

Tomáš VernerBývalý český krasobruslař, mistr Evropy z roku 2008.

Na mistrovství Evropy roku 2007 předvedl krátký program na skladbu Tokáta a fuga d-moll od Johanna Sebastiana Bacha a díky třetí nejlepší volné jízdě dne v celkovém pořadí obsadil druhé místo.

Největším dosavadním sportovním úspěchem Tomáše Vernera je zisk zlaté medaile na Mistrovství Evropy v krasobruslení 2008 v Záhřebu, čímž navázal na předchozí stříbrný úspěch z Varšavy.

Na jaře 2009 figuroval na 1. místě světového žebříčku krasobruslařů. Na Mistrovství Evropy v krasobruslení 2011 v Bernu získal bronzovou medaili.

Startoval na Zimních olympijských hrách 2006 (18. místo), 2010 (19. místo) a 2014 (11. místo), po svém závodě na ZOH v Soči ukončil v únoru 2014 sportovní kariéru. Kvůli odloženému exhibičnímu turné s Jevgenijem Pljuščenkem se dodatečně rozhodl startovat ještě na Mistrovství světa 2014 v Tokiu, kde se umístil na 10. příčce a kde se závodním krasobruslením definitivně skončil.

 

Miloslav Vlk (*17. 5. 1932, Líšnice)

Miroslav VlkČeský katolický duchovní a teolog, který mezi lety 1991 a 2010 působil jako 35. arcibiskup pražský a primas český, v letech 1990–1991 byl krátce 10. biskupem českobudějovickým. Jeho biskupské heslo zní: „Aby všichni byli jedno“.

Od roku 1991 do roku 2010 byl z titulu pražského arcibiskupa primasem českým, tj. hlavou římskokatolické církve v Čechách. V letech 1993 až 2001 byl Miloslav Vlk prezidentem Rady evropských biskupských konferencí.

Jako biskup, kterým se stal po pádu komunistického režimu, pracoval na obnově zdevastovaných církevních struktur a vedl zatím neúspěšný boj za navrácení církevního majetku, o který totalitní režim církev připravil.

Aktivně hovoří německy a italsky, pasivně ovládá ruštinu, francouzštinu, latinu a esperanto. Je nositelem řady čestných teologických doktorátů v Illinois, Minnesotě (USA), Pasově (Německo), Krakově, Opolí (Polsko) a také řady čestných občanství v zahraničí.

 

Pavel Vondruška (*15. 11. 1925, České Budějovice)

Pavel VondruškaOd roku 1969 člen Divadla Járy Cimrmana. Při studiích působil jako korepetitor v Národním divadle a dirigoval Pražskou zpěvohru.

Působil v pražském Národním divadle, kde dirigoval orchestr během představení činohry a byl i vedoucím tohoto divadelního orchestru. Je znám též jako autor a upravovatel scénické hudby k několika inscenacím. Občas se na prknech Národního divadla objevil i jako herec v epizodních rolích.

V sobotu 5. února 2011 po vážném úrazu zemřel.

 

Ája Vrzáňová (*16. 5. 1931)

Ája VrzáňováČeská krasobruslařka a podnikatelka, dvojnásobná mistryně světa v krasobruslení v soutěži žen z let 1949 a 1950, čtyřnásobná mistryně Československa v letech 1947 až 1950 a mistryně Evropy z roku 1950. Debutovala na mistrovství Evropy v roce 1947 ve švýcarském Davosu pátým místem. Po úspěšném startu na mistrovství světa požádala v roce 1950 v Londýně o politický azyl a posléze emigrovala do Spojených států amerických, kde dalších 16 let působila jako profesionální bruslařka v lední revue Ice Follies a později v Ice capades pod uměleckým jménem Aja Zanova. Podílela se na vzniku Trumpova kluziště v New Yorku.

V roce 2004 obdržela dne 28. října od prezidenta České republiky Václava Klause Medaili za zásluhy II. stupně. V roce 2009 byla v Los Angeles uvedena jako první česká krasobruslařka do Síně slávy, byla vyhlášena českou Sportovní legendou.

Zemřela ve čtvrtek 30. července 2015 v New Yorku a pohřbena je v rodinné hrobce v Husinci.