Binh Thuan

Provincie Binh Thuan má tři typy krajiny: horskou, planinovou a pobřežní. Pobřeží provincie je dlouhé více než 192 km, s mnoha mysy (La Gan, Mui Nho, Mui Rom, Mui Ne a Ke Ga), které slouží jako vhodné mořské přístavy (La Gan-Phan Ri, Mui Ne- Phan Thiet a La Gi). Příbřežní okrsek Phu Quy spojuje pevninu s ostrovem Truong Sa. Největší řeky protékající provincií jsou La Ga, Quao, Cong a Dinh. Provincie leží v tropické monsunové oblasti se dvěma výrazně odlišnými ročními obdobími: obdobím dešťů, které trvá od května do října, a obdobím sucha od listopadu do dubna následujícího roku. Průměrná roční teplota se pohybuje okolo 27 °C.

Provincie Binh Thuan je silně zalesněná a proto se zde výrazně uplatňuje těžba dřeva, rukodělná řemesla a také zpracování ořechů kešu. Dlouhé pobřeží je vhodné k hospodářskému využití moře, zejména k rybolovu, těžbě soli, k výrobě rybích omáček a zmrazených mořských plodů. Binh Thuan přitahuje turisty krásnou krajinou. Pohoří táhnoucí se od západu k východu přechází do nádherných pláží. K velmi oblíbeným turistickým místům patří Phan Thiet, Mui Ne, Doi Duong a Ham Tan. Návštěvníkům se zde nabízí volnočasové vyžití při koupání, rybaření, horolezectví, jachtaření a golfu v řadě rekreačních středisek a na mnoha plážích, například Vinh Hao-Tuy Phong, Hon Rom, Novotel Ocean Dunes, Malibu, Palmira a dalších... Turisté zde najdou rovněž spoustu skvělých architektonických památek jako je věž Po Sha Nu, horská pagoda Ta Cu, pagoda Hang, sbírka královské rodiny Cham a podobně.

V provincii Binh Thuan se pořádají také tradiční slavnosti, například Kate Festival, slavnost, která trvá od 25. září do 5. října. S oslavami se začíná ve věžích a mauzoleích, aby se následně přesunuly do domovů jednotlivých rodin. Slavnost Cham je také příležitostí, při níž si lze připomenout hrdiny a duchy (Po-Nagar), zasloužilé krále (krále Po Klong Garai a Porome) a jejich poddané.

Město Phan Thiet, kterým prochází národní dálnice 1A, je vzdálené asi 200 km od HoČiMinova města, 247 km od Dalatu, 250 km od Nha Trang a 1518 km od Hanoje. Expresní vlak spojující Hanoj s HoČiMinovým městem staví ve stanici Muong Man.

Rozloha: 7 812,9 km2
Hlavní město: Phan Thiet
Počet obyvatel: 1 180,300
Oficiální stránky:        www.binhthuan.gov.vn