Dak Lak

Provincie Dak Lak s hlavním městem Buon Ma Thuot je krajinou jezer a vodopádů, hustých lesů a národnostních menšin. Za vlády Francouzů byla provincie Dak Lak regionem plantáží, a i dnes je jejím hlavním vývozním artiklem káva. Když ale Vietnamci během první indočínské války proti svým kolonizátorům povstali, menšinové kmeny této oblasti se o dost velkou část bojů dokázaly postarat samy. Se stejnou reakcí se od zde usedlých kmenů dočkaly i americké ozbrojené síly, které sem přišly v průběhu vietnamské války. V šedesátých a sedmdesátých letech minulého století probíhaly v provincii těžké boje a první severovietnamský tank, který vjel do města Buon Ma Thuot, byl ponechán v centru města jako připomínka té doby.

Nejproslavenějšími obyvateli provincie Dak Lak jsou ale zdejší sloni. Lidé ze střední vysočiny jsou už po celá staletí známi jako skvělí jezdci a cvičitelé slonů a většina turistů, kteří provincii Dak Lak navštíví, si nenechá ujít příležitost se na hřbetě některého ze zdejších slonů svézt.

V roce 2009 se v provincii začal pro divoké i domestikované slony budovat dvousethektarový útulek. Toto zařízení, které je součástí Národního parku Yok Don, tedy chrání slony jako jeden z nejcennějších přírodních zdrojů zdejšího regionu. Dnes zbývá v provincii Dak Lak už jen méně než 115 divokých slonů, a populace domestikovaných slonů se v důsledku nevhodné péče a nesprávných technik odchovávání také rychle zmenšuje.

Rozloha: 13 062 km²
Hlavní město:     Buon Ma Thuot
Počet obyvatel: 1,833 milionů
Administrativní členění: 15 okresů
Oficiální stránky:  www.daklak.gov.vn