Lam Dong

Lam Dong je horská ze sedmdesáti procent zalesněná provincie ležící v oblasti střední vysočiny. Na severu sousedí s provinciemi Dak Lak a Dak Nong, na jihovýchodě s provinciemi Khanh Hoa, Ninh Thuan a Binh Thuan a na západě pak s provinciemi Binh Phuoc a Dong Nai. Charakteristickým rysem topografie provincie Lan Dong je její dosti výrazné výškové odstupňování od severu k jihu. Sever provincie tvoří vysoké hory a náhorní plošina Lang Bian s vrcholky hor ve výšce od 1300 do více než 2000 m nad mořem (například Bidoup - 2287 m n.m. a Lang Bian - 2167 m n.m.). Na východě a západě jsou hory už nižší (500 až 1000 m n.m). Jih provincie pak zeměpisně tvoří přechod z náhorní plošiny Di Linh - Bao Loc do plošší krajiny.

Podnebí provincie Lam Dong je tropické s monsunovým obdobím. Stupeň vegetačního pokrytí krajiny se v důsledku jejího složitého reliéfu liší podle nadmořské výšky. Počasí je ale v provincii Lam Dong po celý rok mírné a vlídné, a nějaké výraznější změny v průběhu ročního cyklu jsou jen vzácné. V jednotlivých oblastech se ale teploty značně odlišují a s rostoucí nadmořskou výškou se snižují. Průměrná roční teplota zůstává v rozmezí od 16 °C do 23 °C. Suché období trvá od prosince do března následujícího roku. Období dešťů začíná v dubnu a končí v listopadu. Slunce svítí každý den. Srážky jsou nerovnoměrné časově i místně a pohybují se od 1600 mm do 2700 mm ročně. Vysoké roční dešťové srážky (3771 mm) má pak ta strana oblasti, která je otevřená jihozápadním větrům (město Bao Loc).

Přitažlivost provincie Lam Dong pro turisty je dána kombinací jejího podnebí, krajinného rázu a hydrografických činitelů. Díky svým lesům a regionálnímu rostlinstvu i zvířectvu nabízí provincie Lam Dong výraznou scenérii s řadou malebných jezer, vodopádů, kopců a borovicových hájů. Za vidění rozhodně stojí jezera Xuan Huong, Dan Kia - Suoi Vang a jezero Tuyen Lam, Jezero vzdechů (Lake of Sighs), Údolí lásky (Valley of Love), jezero Da Nhim, vodopády Camly, Datanla, Prenn, Pongour, Dambri, Bobla a vodopády Liliang, Sloní vodopády (Voi Falls), vodopády Ponguar, kopce Golf, hora Lang Bian a řada dalších.

K místům zajímavým z historického a kulturního hlediska patří některé paláce vybudované ve francouzském koloniálním stylu, pagoda Linh Son, pagoda Linh Phong, klášter Truc Lam Zen, katedrála Da Lat a archeologické naleziště Cat Tien. Vlastním poetickým a romantickým kouzlem dýchá Da Lat, hlavní město provincie Lam Dong s nadmořskou výškou 1500 m a chladným podnebím (průměrná roční teplota je zde 18 °C). Město je také proslavené svými jezery, vodopády, piniovými háji, zeleninovými zahradami a kvetoucími rostlinami, například rododendrony, třešněmi, mimózami, hortenziemi, růžemi, kopretinami a jiřinami. Město Da Lat představuje harmonickou kombinaci přírodní scenérie historických památek.

Rozloha:    9764,8 km2
Hlavní město: Da Lat
Počet obyvatel: 1.189.327
Oficiální stránky: www.lamdong.gov.vn